Tech Students Win 21 Top Medals at SkillsUSA Regionals

Quiz-Bowl-Winners-SkillsUSA-Wilson-Tech
Students at Wilson Tech’s Northport campus captured first place in the Opening & Closing Team contest at the recent SkillsUSA competition for schools on Long Island.

Wilson Tech students won 21 medals including first place in 10 events at the Long Island regional competitions for SkillsUSA.

Campus/Contest Placement Student District Tech Program
DIX HILLS
Advertising Art 2nd place Amanda Koch S. Huntington Advertising Art
Carpentry 1st place Nicholas Farino HHH West Carpentry
Culinary Arts 1st place Kathy Peralta HHH East Culinary Arts
Food Prep Assistant 1st place Shane Zeman Lindenhurst Culinary Arts
Health Knowledge Bowl 3rd place Cassandra McCardle Lindenhurst Prof Health Careers
Cynthia Martnez Huntington Nurse Assisting
Victoria Saliba North Babylon Nurse Assisting
Katherine Zeffer North Babylon Medical Lab
Job Skill Demo Open 1st place Douglas Hernandez Commack Computer Networking
Quiz Bowl 3rd place Emma Reed West Babylon Audio Production
James Drago Northport Computer Networking
John Bakunas Smithtown West Prof Photography
John Cangro Smithtown West Computer Networking
Celine Martin North Babylon Culinary Arts
Reese Conklin Smithtown West Construction Electricity
Welding 3rd place Dustin Herron Northport Welding
HUNTINGTON
Job Interview 3rd place Kristina Smith Amityville Early Childhood Educ
Small Animal Care 1st place Anna Krage Commack Veterinary Assistant
Small Animal Care 2nd place Kelsey Lozier West Babylon Veterinary Assistant
Teacher Assistant (ECE) 2nd place Martina Sango Northport Early Childhood Educ
         
NORTHPORT
Auto Service Technology 2nd place Justin Poganik Kings Park Auto Technology
Job Demonstration  A 1st place Alanah Kleeman Smithtown East Cosmetology
                         Model 1st place Juliana Fine Commack Cosmetology
Opening Closing Team 1st  place Katelyn Stanjones Northport Cosmetology
Naomi Johnston Commack Cosmetology
Nicole Addonizio Elwood Cosmetology
Alexandria Bruzzi Harborfields Cosmetology
Christina Chavez Smithtown East Cosmetology
Julianna Mori Commack Cosmetology
Nicole Neogra HHH East Cosmetology
Senior Cosmetology 3rd  place Francesca Recino Smithtown East Cosmetology
REPUBLIC
Aviation Science Flight 1st place Shaneka Bernard Amityville Aviation Science Flight
Aviation Science Flight 3rd place Quinn Hughes Huntington Aviation Science Flight
Extemporaneous Speaking 1st place Jahad Hoyte HHH West Aviation Science Flight
Nurse Assisting 2nd place Cinia Galo-Reyes Amityville Nurse Assisting